Erdoğan ve Aliyev’in Nahçıvan buluşması dünya basınında

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile görüşen ve burada Iğdır-Nahçıvan Doğal Gaz Boru Hattı Temel Atma Töreni’ne katılan Başkan Erdoğan’ın açıklamaları uluslararası medyada gündem oldu. Başkan Erdoğan’ın bu ziyaretinin büyük bir sembolik öneme sahip olduğu yazıldı.

TÜRKİYE KAFKASYA’DA DAHA GÜÇLÜ

 Başkan Erdoğan’ın ortak basın toplantısında “Son zaferle birlikte bölgede kapsamlı bir normalleşme için yeni fırsat pencereleri açılmıştır. Bu fırsatın değerlendirilmesi gerektiğine inanıyorum. Ermenistan’ın kendisine uzatılan barış elini tutmasını ve artık samimi adımlar atmasını bekliyoruz” sözlerini manşetlerine taşıyan gazeteler Türkiye’nin Kafkasya’da daha güçlü olduğunu vurguladı.

YENİ FIRSAT PENCERELERİ

Yunan Capital, Başkan Erdoğan’ın “Bu zaferle birlikte bölgede genel normalleşme için yeni fırsat pencereleri açılmıştır.” sözlerine yer verdi.

Başkan Erdoğan ve Aliyev arasındaki sıcak karşılamayı da okurlarına aktaran gazete, Erdoğan, “Ermenistan’ın kendisine uzatılan barış elini sıkacağını umuyoruz.” sözlerini vurguladı.

ZİYARET SEMBOLİK ÖNEME SAHİP

Alman Süddeutsche Zeitung, Başkan Erdoğan’ın ziyaretinin zamanlamasına dikkat çekti. Iğdır-Nahçıvan Doğal Gaz Boru Hattı Temel Atma Töreni’nin yanı sıra ziyaretin zamanlamasının büyük bir sembolik öneme sahip olduğunu belirten gazete, Dağlık Karabağ krizi sonrası Ermenistan ile barış görüşmeleri kararından birkaç gün sonra geldiğine dikkat çekti.

Azerbaycan’ın Anti terör operasyonları ile ilgili skandal ifadelerin yer aldığı haberde, Başkan Erdoğan’ın “Dağlık Karabağ Azerbaycan toprağıdır” sözlerine vurgu yapıldı.

Avusturya yayın organı Die Presse de yayınladığı haberde “Erdoğan Kafkasya’daki gücünü genişletiyor” ifadelerine yer verdi:

“ABD, Rusya’nın zayıflığından faydalanmak için bir süredir Ermenistan’a desteğini arttırıyor. Avrupalı siyasetçiler de Erivan’a daha fazla yardım yapılmasını talep ediyor. Türkiye ise bölgenin yeni şekillendirici gücü olmak istiyor ve Karabağ’daki Azeri zaferinden sonra bunun için şansının arttığını düşünüyor. Türkiye bu şansını kısmen Rusya’nın Ukrayna savaşı nedeniyle dikkatinin dağılmış olmasına ve bu nedenle Kafkasya’daki geleneksel üstünlüğünü artık eskisi gibi yerine getirememesine borçlu. Ancak Türkiye’nin kendisi de bölgedeki dinamiklerin değişmesine yardımcı oldu. Modern Türk silahları Azerbaycan ordusunu daha güçlü hale getirdi.”

 

“TARİHİ AÇIDAN EN ÖNEMLİ ANLARDAN BİRİ”

Azeri haber sitesi Azarnews, Türkiye ve Azerbaycan arasındaki ilişkilerin hem siyasi hem de küresel anlamda devletlerarası bir örnek haline geldiğini yazdı.

Başkan Erdoğan’ın BM Genel Kurulu’nun 78. oturumunda yaptığı konuşma hatırlatıldı. “Başkan Erdoğan’ın Azerbaycan’ın Karabağ üzerindeki egemenlik hakkını ve Zengezur Koridoru’nun açılışını destekleyen kararlı konuşması Azerbaycan için tarihi açıdan en önemli anlardan biriydi.” denildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x