Venezuela ile ‘Esequibo’ krizi: İngiltere Guyana’ya donanma gemisi gönderiyor

Güney Amerika ülkeleri Venezuela ve Guyana arasında, ihtilaflı Esequibo bölgesi üzerinden yaşanan gerilim devam ederken, İngiltere Savunma Bakanlığı, ay sonuna kadar Guyana açıklarına donanma gemisi göndereceğini açıkladı.

Reuters’ın haberine göre, Savuma Bakanlığı’nın konuya ilişkin olarak 24 Aralık Pazar günü yaptığı açıklama, İngiltere’nin Amerika ve Karayipler’den Sorumlu Bakanı David Rutley’nin bu ay başında ülkeye yaptığı ziyaretin ardından geldi. Bakan, 17 Aralık’ta aynı zamanda eski bir İngiliz sömürgesi olan Guyana’yı ziyaret ederek ülkeye desteğini dile getirmişti.

VENEZUELA: PROVOKASYONLARA KARŞI TETİKTEYİZ

İngiltere Savunma Bakanlığı Sözcüsü, dün yaptığı açıklamada, Venezuela ya da yaşanan Esequibo gerilimine atıfta bulunmadan Kraliyet Donanması’na ait HMS Trent devriye gemisinin bölgeye gönderileceğini duyurdu. Açıklamada, “HMS Trent, Atlantik Devriye Görevi sırasında bölgedeki bir dizi faaliyetin bir parçası olarak bu ayın ilerleyen günlerinde bölgesel müttefik ve Milletler Topluluğu partneri Guyana’yı ziyaret edecek” denildi.

Venezuela Savunma Bakanı Vladimir Padrino ise İngiltere’nin bu açıklamasının ardından sosyal medya hesabından bir mesaj paylaşarak, ülkesinin ‘Karayipler ve Amerika’nın barışı ve istikrarı riske edilerek yapılan provokasyonların ardından tetikte olduğunu’ bildirdi.

Ne olmuştu?

Venezuela ile Guyana arasındaki Esequibo bölgesi anlaşmazlığı, Guyana’nın bağımsızlığından önceki döneme dayanıyor. Guyana’nın İngiliz sömürgesi olduğu dönemde, 1899 tarihli sınır tahkimi kararına göre, Esequibo Nehri, Guyana’nın batı sınırı olarak belirlenmişti. Ancak bağımsızlığını 1966’da kazanan ve 1970’te İngiliz Milletler Topluluğu’na dahil olan Guyana, bu sınırı tanımayarak Esequibo’nun kendisine ait olduğunu ilan etmişti.

Halihazırda, Esequibo bölgesi veya Guyana Esequiba olarak bilinen bölge, Guyana’nın ortalarında bulunan Esequibo Nehri’nin batısında, ülkenin ise kuzeyinde yer alıyor. Bölgenin, doğal kaynaklar açısından son derece zengin olduğu belirtiliyor.

Venezuela’da yapılan ve Esequibo bölgesinin bu ülkeye ait olduğu yönünde sonuçlanan referandumun ardından harekete geçen Venezuela yönetimi, Guyana’nın yaklaşık 4’te 3’üne karşılık gelen bölgeyi kontrolü altına alma tehdidinde bulunmuştu. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir